Školní pozemek obrazem

Školní pozemek obrazem

Máločemu je ve školním archivu věnováno tolik prostoru jako školnímu pozemku. Jedno celé tlusté fotoalbum z 50. a 60. let sestává prakticky jen z fotek z prací ve školní zahradě, takže při přípravě tohoto příspěvku bylo z čeho vybírat. Velkou péči pozemkům věnoval tehdejší ředitel Ota Bajer. Ten se osobně s žáky a učiteli prací spoluúčastnil, část zahrady pak měl vyčleněnou i pro vlastní pozemek se zeleninou. Z fotek, které jsem pro potřeby tohoto fotočlánku vybral je patrné, že práce na pozemku neznamenaly jen setí, sázení, pletí a sklízení. Přesvědčte se sami.

Obrázek 1: Práce na poli s česnekem v říjnu 1962
Důležitost praktické výuky na pozemcích vyzdvihuje zápis z téhož roku ze školní kroniky: „Soustavná výchova žáků k fyzické práci přináší výsledky. Zvláště v hodinách pracovního vyučování se projevuje nejen dovednost a obratnost žáků při manuálních pracích všeho druhu, ale i opravdový zájem jak o věci technického rázu, tak i o práci zemědělskou, čehož je dokladem 11 vycházejících žáků do zemědělství.“

Obrázek 2: Pokládaní střechy nově zbudovaných garáží v dubnu 1964
Práce na garážích započaly o rok dříve. Práce organizoval ředitel školy Ota Bajer, který společně s Vladimírem Čukou st. a žáky 7., 8. a 9. tříd celou budovu vystavěl. Stavební materiál byl nakoupen z výtěžku školního pozemku. Část budovy sloužila coby nářaďovna, druhá část jako garáž pro motorovou frézu. Její demolice proběhla v rámci úprav školního dvora v roce 2019.

Obrázek 3: Čas sklizně brambor na nedatované fotografii
Pro ilustraci rozsahu žákovských prací na pozemku doplním pár čísel ze stránek školních kronik. V roce 1961 o prázdninách na pozemku odpracovalo 148 dětí 1017 hodin, další rok 1076 hodin, roku 1963 dopracovalo 111 žáků celkem 856 hodin. Koncem 60. letech však morálka opadla. O prázdninách 1968 už na pozemek dorazilo pouze 28 dětí. Ti nejlepší byli za své výkony oceněni – ať už hmotnou odměnou nebo návštěvou divadelního představení či výstavy Flora Olomouc.

Obrázek 4: Odvoz vypěstované zeleniny na výstavu v Olomouci v říjnu 1962
Na traktůrku sedí tehdejší učitel Vladimír Čuka st. Školní kronika k této konkrétní soutěži dodává: „10. 10. byla uspořádána na škole výstava, na níž byly vystaveny výpěstky ze školního pozemku a dokumentační materiál. Na okresní přehlídce mladých přírodovědců v Olomouci obdržela naše škola čestné uznání za účast v I. kategorii.“

Obrázek 5: Sázení stromků během prosince 1961
Jejich sázení se nesoustředilo jen na školní sad, kde bylo již během podzimu toho roku vysazeno 48 nových ovocných stromů. V květnu 1962 žáci vysázeli v areálu Skal 1 600 borovic, 100 dubů, 40 topolů a 40 kg žaludů. O stromy děti pečovaly i v okolních obcích, kdy v rámci brigády obrývaly stromky v sadě a u školky v Topolanech.

  Prosím čekejte...